co nowego / aktualności

Sprawdź co u nas. Pierwsze źródło informacji.

Najnowsze szkolenia i pokazy, wydarzenia okolicznościowe, konkursy oraz garść informacji o naszych małych i dużych sukcesach.
18 / 03/18

II MISTRZOSTWA POLSKI W PRZYRZĄDZANIU ŚLIMAKÓW ORAZ OWOCÓW GOJI

Za nami II Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków oraz Owoców Goji. Nie wszyscy wiedzą, że spożycie ślimaka to również polska tradycja kulinarna. Szczególnie doceniamy więc wysiłki mające na celu promocję oraz przywrócenie tego specjału i związanych z nim tradycji do szerszej świadomości. O ślimakach w kontekście polskich tradycji kulinarnych można przeczytać już w Compendium Ferculorum, które to wydane zostało pod koniec XVII wieku i uważane jest za pierwszą polską książkę kucharską. Z punktu widzenia przygotowania i sposobu podania ślimaków, to produkt wszechstronny. Można je gotować, dusić jak i piec oraz smażyć. Mielone stanowią również bazę do pasztetów. Obecnie pozyskuje się je główne poprzez hodowlę na terenie wyspecjalizowanych ferm, takich jak polska Snails Garden, ograniczając tym pozyskanie ze środowiska naturalnego. W tym miejscu warto przypomnieć, że niektórych gatunków dziko żyjących, z powodów ochrony prawnej, nie można zbierać, a ze względów ryzyka zdrowotnego nie zaleca się przygotowywania takich ślimaków na własną rękę.

Pomimo, że spożycie tego specjału budzi czasem odmienne poglądy, to obserwujemy, że pozytywny trend rośnie w siłę. Tym samym można przewidywać, że ślimaki i ich przetwory przestaną uchodzić z biegiem czasu za ekscentryczny i ekskluzywny przysmak, a wpiszą się na stałe w kulinarny krajobraz stając się tym samym bardziej popularne i przystępne dla każdego.

Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków oraz Owoców Goji, w których jako członek jury zasiadł przedstawiciel Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, szef kuchni Piotr Domański, doskonale wpisują się w te trendy. Zostały one zorganizowane pod patronatem starosty legionowskiego przez Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. Sam konkurs został przeprowadzony w nowoczesnej pracowni gastronomicznej Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Serocku.

Zwycięzcami II edycji konkursu została ekipa z restauracji Piano w Lublinie - Piotr Huszcz i Katarzyna Kaczmarczyk. Gratulujemy.

II Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków i Owoców Goji PASK 3

II Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków i Owoców Goji PASK 1

zapraszamy do kontaktu  Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Napisz lub zadzwoń już teraz!

napisz do nas maila bezpośrednio
icon__contact

ul. Żwirki i Wigury 37a - budynek firmy Stoll 43-190 MikołówPokaż na mapie
icon__phone+48 602 763 555 prosimy o kontakt w godzinach 8:00 - 17:00